يک‌شنبه، 1 ارديبهشت 1398
Skip Navigation Links
صفحه اول
معرفی Expand معرفی
مشاوره و برنامه ریزیExpand مشاوره و برنامه ریزی
محصولات (+نمونه‌ها)Expand محصولات (+نمونه‌ها)
خدمات آموزشیExpand خدمات آموزشی
آزمونExpand آزمون
تماس با ماExpand تماس با ما

لزوم حضور مشاورين در دوران آماده‌سازي دانش‌پژوه براي ورود به دانشگاه
چهار‌شنبه، 30 بهمن 1392

 

 

هيچ فكر كرده‌ايد زندگي خود مي‌تواند كنكوري بزرگ تصور شود كه آزمون ورود به دانشگاه تنها يك سؤال از اين كنكور سرنوشت‌ساز مي‌باشد؟!

گروهي از دانش‌پژوهان به محض رسيدن به مقطع كنكور تمام زندگيشان در يك واژه خلاصه مي‌شود، ورود به دانشگاه!!!

به عبارت ديگر اين افراد يك زندگي تك‌بعدي را براي اين برهه‌ي زماني انتخاب مي‌نمايند كه بي‌شك چيزي نمي‌گذرد كه از اين روند يكنواخت و طاقت‌فرسا خسته شده و ديگر توان ادامه‌ي مسير را ندارند.

حضور يك مشاور تحصيلي در كنار اين گروه از دانش‌پژوهان مي‌تواند كمك شايان توجهي برايشان باشد. يك مشاور خبره به دانش‌پژوه مي‌آموزد كه او براي ورود به دانشگاه نيازي به برقراري تعادل بين تحصيل و زندگي روزمره دارد. يعني دانش‌پژوه را نسبت به اين مسأله آگاه مي‌سازد كه براي ورود به دانشگاه ضرورتي ندارد كه امور روزمره‌ي زندگي را كنار گذاشته و تنها به تحصيل علم بپردازند. مشاور تحصيلي با ايجاد نظم در برنامه‌ي روزانه‌ي فراگيران به كارها و حتي آشفتگيِ ذهن آنان نظم خاصي مي‌بخشد.

گروهي ديگر از دانش‌پژوهان هدفشان ورود به دانشگاه است اما اين هدف را براي خود تحليل نكرده‌اند و از اين بدتر، ايمان لازم را براي رسيدن به اهداف علمي‌شان ندارند و خود را براي رسيدن به اهدافشان ناتوان ارزيابي مي‌كنند.

اين افكار و دل‌مشغولي‌ها بخش عظيمي از آرامش ذهني دانش‌پژوه را تخريب مي‌كند و اضطراب كاذب و نااميدي در حين آموزش، قدرت يادگيري آنان را كاهش مي‌دهد.

يك مشاور تحصيلي در گام اول مي‌كوشد هدف دانش‌پژوه از ورود به دانشگاه را براي او شفاف‌سازي نمايد و در گام بعدي با ايجاد انگيزه، نظمي به ذهن مغشوشِ دانش‌پژوه داده و افكار منفي و مزاحم را از او دور مي‌نمايد.

استفاده از دانسته‌ها و تجارب يك مشاور باعث مي‌شود دانش‌پژوه بتواند شرايط را تحت كنترل خود درآورده و با اين روش بر غول شكست و نااميدي به راحتي غلبه نمايد.

گروه ديگر از دانش‌پژوهان مطالعه‌ي خوب و مستمر داشته و نيز قدرت درك و يادگيري بالايي دارند اما در اين مرحله‌اي از مطالعه كه حجم زيادي از مباحث و عناوين درسي بررسي شده است متوجه مي‌شوند علي‌رغم مطالعه‌ي خوبي كه داشته‌اند بخش عظيمي از مطالب در ذهنشان كم‌رنگ شده و نياز به ترميم مجدد دارد كه اين كار مستلزم صرف هزينه‌ي زماني بالايي مي‌باشد.

اين گروه از دانش‌پژوهان به علت عدم برنامه‌ريزي دقيق نحوه‌ي انتقال اطلاعات از حافظه‌ي كوتاه مدت به حافظه‌ي بلندمدت را فرا نگرفته‌اند.

بي‌شك حضور مشاورين جهت آشنايي اين افراد با روش‌هاي صحيح مطالعه‌ي جهاني، ارتباط مستمر مشاورين با دانش‌پژوهان و گوشزد كردن نقاط ضعف و ارزيابي پيشرفت و عدم پيشرفت دانش‌پژوه و ارائه برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و... از پيشامد چنين مشكلاتي جلوگيري خواهد نمود.

دانش‌پژوه گرامي!

يقيناً شما نيز اين جمله‌ي معروف را شنيده‌ايد كه از تجارب ديگران استفاده كنيد قبل از اينكه خود تجربه‌اي براي ديگران شويد.

با حضور در جلسات مشاوره‌ي گروهي:

1- از تجارب مشاورين مجرب بهره‌مند خواهيد شد.

2- صحبت‌ها، نقاط قوت و ضعف ديگران تجربه‌اي جديد جهت رشد و ارتقاء شما براي رسيدن به اهدافتان خواهد بود.

 

توجه داشته باشيد، مواردي كه در اين‌جا عنوان شد تنها بخشي از ضرورت حضور مشاورين در كنار دانش‌پژوهان در برهه‌ي زماني آماده‌سازي براي ورود به دانشگاه مي‌باشد. يك مشاور دلسوز مي‌تواند پُل ارتباطي ميان امروز شما به آينده‌اي درخشان‌تر بوده و همگام و همراهي صميمي جهت نيل به اهداف والاي علمي‌تان باشد.

 

با آرزوي موفقيت‌هاي روزافزون براي شما عزيزان

 تهيه و تنظيم: صغري مشگيني