يک‌شنبه، 1 ارديبهشت 1398
Skip Navigation Links
صفحه اول
معرفی Expand معرفی
مشاوره و برنامه ریزیExpand مشاوره و برنامه ریزی
محصولات (+نمونه‌ها)Expand محصولات (+نمونه‌ها)
خدمات آموزشیExpand خدمات آموزشی
آزمونExpand آزمون
تماس با ماExpand تماس با ما

اهمیت آزمون‌های مبحثی
دوشنبه، 21 بهمن 1392

 

  آزمون و خطا معمولاً جزو اولین راه‌های برطرف کردن مشکلات زندگی است. اما با این وجود خیلی از افراد چون خیلی از تجربه خطا واهمه دارند، از انجام آزمون خودداری می‌کنند. آنها به اشتباه باور دارند همه خطاها، اشتباه و مضر هستند، درحالیکه خیلی از آنها هم لازمند و هم می‌توانند کمک رسان باشند. خطا بازدهی برایتان دارد که می تواند راه موفقیت را نشانتان دهد. فقط خطاست که افراد را وادار می کند آزمونی بهتر و جدید انجام دهند و به همین ترتیب آزمون و خطاهای بیشتری را تجربه کنند تاجاییکه سرانجام به راه حلی بادوام و خلاقانه دست پیدا کنند. رسیدن به خطا نشانه شکست نیست، بلکه یک قدم در جهت موفقیت نهایی است. اگر خطایی نباشد، موفقیتی هم در کار نخواهد بود.
درواقع، یکی از بزرگترین بدشانسی‌هایی که در یک پروژه می تواند برایتان پیش بیاید، موفقیت پیش از موعد و در عین حال نیمه کامل و ناتمام است. وقتی چنین اتفاقی روی می‌دهد، وسوسه می‌شوید که روشی را که اینقدر زود نتیجه داده است را به کار ببندید و دنبال چیز دیگری نمی‌روید. بعدها، شاید رقیبی از راه می‌رسد و همان فرایند کشفی که شما ناتمام رها کردید را دنبال می‌کند و به راه حلی دست پیدا می‌کند که به سرعت راه حل شما را کنار می‌اندازد.
 

اما در این میان بحث کنکور و پیچیدگیهای خاص آن نیز مطرح است. برای مهارت در جلسه کنکور تمرین و سنجش لازم است تا به سطح مورد نظر رسیده و نقاط ضعف و قوت خود را بیابید و به رفع و تقویت انها همت گمارید.

آزمونها آزمایشی متنوع و با تکرار حداقل یک مورد در ماه و اهمیت ان برکسی پوشیده نیست . بارها در جلسات مختلف تاکید کرده ام که علاوه بر معلومات علمی و مهارت در تست زنی می‌بایست جسم شما نیز برای حدود 4 ساعت در فضای کنکور نشستن تمرین داشته باشد و این ممکن نیست مگر با آزمونها حضوری به سبک کنکور ( صندلی‌های ضمخت و رفت و آمد مراقبین و اعلام مرتب وقت و ...) پس بیشتر به سراغ آزمونهایی بروید که  1- تعداد آنها کمتر از 20 مرحله نباشد 2- به آموزش حین سنجش و به همان اندازه اهمیت بدهند  3- به رفع اشکال پس از آزمون اهمیت بدهند 4- وقت مناسب برای مرور مباحث قبلی و رفع اشکال در برنامه خود لحاظ کرده باشند .

در واقع اهمیت سنجش به نظر بنده بیشتر از آموزش است به شرط آنکه منتج به رفع خطا و اشتباه گردد.

و اما آزمون های مبحثی که از ابتکارات بنده در موسسه پژوهندگان را دانش می‌باشد به منظور بررسی دقیق‌تر در هر موضوع درسی طراحی و اجرا می‌شود.

اما چرا آزمون‌های مبحثی؟

 

 

طی سال‌های متمادی و بررسی داوطلبان در آزمونهای مختلف چه تشریحی و چه تستی به این نتیجه رسیدم که آزمون‌های آزمایشی متداول در هر مبحث از ریاضیات و فیزیک و ...به جهت اطمینان وآسودگی خاطر از پاسخ به تمامی تستها و یا تمارین در مبحث مورد نظر، پاسخگوی نیاز داوطلبان نمی‌باشد. زیرا تعداد تستهای مطرح شده در یک مبحث بسیار محدود بوده و تمامی نکات و زوایا و پیچیدگیها را پوشش نمی‌دهد .همچنین مشاورین برای یک درصد معین در یک درس اطمینان از احاطه داشتن داوطلب به تمامی مباحث آن درس را نتیجه نمی گرفتند ( مثلا 60 درصد در یک آزمون برای ریاضی را نمی‌توان تعمیم به تمامی مباحث در آزمون داد).

به همین منظور آزمون مبحثی به جهت بررسی دقیق تمامی نکته‌ها،زوایا و خط به خط کتاب درسی ابداع شد تا قبل از اینکه در جلسه کنکور غافلگیر شوید به حل و بحث و رفع خطاهای احتمالی در آزمون‌های ویژه مبحثی بپردازید.

چگونگي برگزاري آزمون‌هاي مبحثي:

 


پس از مطالعه‌ي يك مبحث از سي‌دي‌ها و يا كتاب‌ها و يا كلاس‌هاي حضوري مؤسسه، ابتدا كلاسور خلاصه‌برداري مبحث مورد نظر را تهيه و تست‌ها و نكات مهم را به شكل رنگي در آن اضافه نماييد. سپس تمارين كتاب درسي در مبحث مورد نظر را به دقت حل و بحث نماييد. توصيه مي‌شود كه تمارين كتاب را به روش PQ6R تبديل به تست كرده، سپس به آن‌ها شاخ و برگ دهيد. (براي آشنايي با روش مطالعه‌ي PQ6R رجوع شود به قسمت مقالات)
حال ضمن اجراي اين روش، نكات جديد و  تست‌هاي جالب را كه خود طراحي كرده‌ايد، به كلاسور خلاصه‌برداري اضافه نماييد. در اين كار كوشا باشيد زيرا كه نتيجه‌ي آن فوق‌‌العاده خواهد بود.
 
پس از اين مرحله حال به برگزاري آزمون مبحثي بپردازيد. بسيار مهم است كه اين آزمون را جدي گرفته و در پاسخگويي صحيح و دقيق آن كوشا باشيم.
در برگزاري آزمون به موارد زير توجه فرماييد:

  • حتماً صندلي‌اي شبيه صندلي آزمون تهيه نماييد. سعي كنيد تا اتمام زمان آزمون بر روي صندلي خود بنشينيد تا جسم شما به وضعيت نشستن در آزمون عادت نمايد. حتي در آزمون‌هاي غيرحضوري سعي بر آن داشته باشيد تا پوششي مشابه پوشش جلسه‌ي كنكور از قبيل كفش، روسري، مانتو  و ... داشته باشيد. اين كار موجب مي‌شود به چندين ساعت تست‌زني مداوم با اين شرايط عادت كنيد و دچار خستگي نشويد.

  • در حين تست‌زني مديريت زمان داشته و زمان را رعايت نماييد، چراكه در كنكور ثانيه‌ها نيز مي‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

  • عوامل عدم پاسخگويي صحيح به تست‌ها را شناسايي كرده و در صدد رفع آن‌ها برآييد. عواملي از قبيل: 1) با دقت نخواندن صورت تست  2) دقت نكردن به ديگر گزينه‌ها  3) اشتباه پركردن جاي تست در پاسخنامه  4) بي‌دقتي در حل مسائل و محاسبات عددي  5) ريسك پاسخگويي به سؤالاتي كه عدم اطمينان به جواب نهايي آن داريم و ...

  • از پاسخگويي به تست‌هايي كه به جواب نهايي آن‌ها مطمئن نيستيد، بپرهيزيد و به ياد داشته باشيد هر پاسخ نادرست امتياز منفي به همراه خواهد داشت.

  • پاسخبرگ سفيد را تهيه نموده و به سبك كنكور، خانه‌ها را سياه كنيد و از پاسخ‌دهي به شكل تيك زدن بپرهيزيد.

  • سرعت خود را در تست‌زني تنظيم نماييد و سعي بر آن داشته باشيد كه هيچ تستي به علت كمبود زمان، بدون مطالعه و بررسي باقي نمانده باشد. براي تمرين بيشتر در بالاتر بردن سرعت تست‌زني پس از اتمام زمان، حتماً از پاسخ دادن دست بكشيد.

  • به تصحيح آزمون خود بپردازيد تا به نقاط ضعف و قوت خود در يك مبحث پي برده و در صدد برطرف كردن آن برآييد. اين مرحله (رفع اشكال) جزو پراهميت‌ترين مراحل بعد از برگزاري يك آزمون بوده و بيشترين كمك را در بالاتر بردن بار علمي شما به همراه خواهد داشت.

  • دور تست‌هاي غلط و نزده را با خودكار قرمز علامت‌گذاري كنيد و اين دفترچه را بايگاني كنيد، زيرا در آينده به آن نياز خواهيم داشت. با اين روش مرور و رفع اشكال سريع‌تر و مفيدتري خواهيم داشت.
  • تست‌هاي غلط و يا نزده را با ذكر جزئيات و  علت آن در كلاسور خود يادداشت‌برداري كنيد تا با تمرين و ممارست تمامي اين نكات در ذهنتان حكاكي شود.

  • در صورتي‌كه در اين آزمون كمتر از 65 درصد زده‌ايد، مي‌بايست با مشاور مؤسسه تماس و راه حل دقيق را جويا شويد و مباحث جديد را شروع نكنيد. ولي اگر بالاي 65 درصد زده‌ايد، پس از رفع اشكال دقيق، شروع به مطالعه مبحث بعدي نماييد.

  

با آرزوي موفقيت
 کیوان کمایی